A novel urine cytology stain for the detection and monitoring of bladder cancer.

Komentováno: 29. 5. 2013

PURPOSE:
CellDetect® is a unique platform technology comprising a proprietary plant extract and 3 dyes that enables color discrimination between malignant (red) and benign (green) cells based on specific metabolic alterations exclusive to the former. Preclinical studies and clinical trials demonstrated the applicability of the new technology in many cell culture lines and various cancers. We explored its performance characteristics in bladder cancer.

MATERIALS AND METHODS:
We performed an open label, 2-step study at tertiary medical centers. The study enrolled patients with newly diagnosed or a history of urothelial carcinoma. Step 1 involved staining archived biopsies. Slides were evaluated by 2 independent pathologists, who determined the concordance of the new staining technology with the hematoxylin and eosin based diagnosis. Step 2 included staining urine specimens with the new method and comparing findings to the patient final diagnosis and the results of standard urine cytology.

RESULTS:
A total of 58 archived biopsies were collected. The concordance of staining using the new platform technology with the hematoxylin and eosin based diagnosis was 100%. The new method applied to 44 urine smears showed 94% sensitivity and 89% specificity to detect urothelial carcinoma. Compared to standard urine cytology the new technology had overall superior sensitivity (94% vs 46%), particularly for low grade tumors (88% vs 17%, each p <0.005). There was no significant difference in specificity between the 2 staining techniques.

CONCLUSIONS:
Findings show the capability of CellDetect to accurately identify urothelial carcinoma. This indicates that the technology can be further developed to provide an alternative urine cytology test with diagnostic value that may have significant clinical benefits.

J Urol. 2014 Dec;192(6):1628-32.MUDr. Alice Hlobilková, Ph.D.: Detekce uroteliálních karcinomů v cytologii moči by se mohla zlepšit pomocí speciálního barvení CellDetect.

CellDetect kit barvení (bez přesného údaje o složení) je založeno na užití patentovaného rostlinného extraktu schopného rozlišit zvýšený metabolismus nádorových buněk. Pozitivní je červené zbarvení jader i cytoplasmy, negativní buňky jsou modrozelené. V cervikální cytologii se navzdory publikovaným příznivým výsledkům přechod na toto barvení neprosadil. V urologické cytologii není barvící postup striktně standardizován a pro pravidelné sledování pacientů v remisi po endoresekci karcinomu by byl jednoduchý a výkonný detekční kit na úrovni světelné mikroskopie nepochybně přínosem. Byl prezentován výsledek testu vyvíjeného kitu jadnak na bioptických preparátech normálního a nádorového urotelu (52 případů se 100% shodou pro testovaný kit) a na cytocentrifugátech moče (44 případů). Technologie CellDetect je vyvíjená izraelskou firmou ZetiqTechnologies Ltd. Identifikovala správně16 ze 17 případů karcinomu a 24 z 27 zdravých kontrol v dané studii, tedy 94% sensitivita, 89% specificita, 84% negativní predikční hodnota a a96% pozitivní predikční hodnota. Jde zatím o celkově malé počty, ale výsledky prošly recenzním publikačním řízením a jeví se poměrně slibně. Na testovaní ve vlastním provozu je nutné vyčkat komerční verze produktu a stanovení ceny vyšetření.
Registrace Přihlášení

Přihlášení